ابزار هوشمنداجتماعیامنیت سایبریتکنولوژیرایانه و سخت افزارلوازم جانبیلوازم جانبیهکوبگردی

استخراج داده با استفاده از بلندگو و هدفون

به گزارش یک آی تی و به نقل از هک رید ؛ محققان امنیتی در تحقیقی، نوعی از حمله را بررسی کردند که با استفاده بلندگو و هدفون متصل به رایانه می‌توان اطلاعات حساس را سرقت کرد.

 محققان امنیتی دانشگاه بنگورین متعلق به رژیم صهیونیستی، روش جدیدی را ارائه کردند که داده حساس را از رایانه‌های ایزوله با استفاده از بلندگو، هدفون و تجهیزات این‌چنینی، سرقت می ‌کند. البته این حمله هنوز در مراحل آزمایشگاهی است و برای اجرای واقعی در حال تکامل است.

محققان امنیتی اسراییلی یک پروتکل مخصوص را نیز توسعه داده‌اند تا داده‌ها را میان رایانه‌های موجود در سامانه‌های ایزوله جابه‌جا کند. بدین ترتیب اطلاعات موجود در رایانه ایزوله، وارد رایانه متصل به اینترنت شده و ازآنجا به سرور مدیریت مرکزی (C&C) ارسال می‌ شود.

سناریوهای پیاده‌سازی حمله و سرقت داده، شامل بلندگو به بلندگو، بلندگو به هدفون و روش هدفون به هدفون است. این حمله که به ‌اختصار MOSQUITO نامیده شده است.

در این آزمایش، محققان امنیتی حمله بدافزار باقابلیت انتقال اطلاعات به‌وسیله بلندگو و هدفون را شبیه‌سازی کردند. این بدافزار ابتدا سامانه ایزوله را آلوده کرده و سپس فایل‌های آن را به سیگنال‌های صوت تبدیل می ‌کند. این سیگنال‌ها به‌وسیله بلندگو، هدفون و تجهیزات مشابه، به رایانه نزدیک منتقل می‌ شود. رایانه نزدیک نیز از قبل به بدافزار آلوده شده است؛ بدین ترتیب سیگنال‌های صوتی توسط بلندگو یا تجهیزات مشابه در رایانه نزدیک گرفته شده و به داده بازگردانی می‌شود. ازآنجاکه سامانه دوم به اینترنت متصل است، این داده به دست آمده به سرور مدیریت مرکزی ارسال می ‌شود.

نکته مهم در این حمله پیاده‌سازی پروتکل شخصی است که داده باینری را به صوت و بلعکس تبدیل می‌ کند. فاصله بین دو رایانه در این آزمایش از یک متر الی 9 متر است. محققان امنیتی اعلام کردند که سرعت انتقال داده میان دو رایانه با استفاده از بلندگو، از 1200 بیت بر ثانیه تا 1800 بیت بر ثانیه متغیر است. البته در استفاده از هدفون این سرعت به 600 بیت بر ثانیه یا حتی 250 بیت بر ثانیه نیز کاهش پیدا می‌ کند.

منبع: سایبربان

برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 11 =

بستن
بستن