اجتماعیامنیت سایبریتکنولوژیهکوبگردی

تهدید روسیه به خاموشی ماهواره های آمریکا

کشور روسیه در حال ساخت نسل جدیدی از هواپیماها است که می تواند ماهواره های دشمن را خاموش کند.

به گزارش یک آی تی ؛ بر اساس اعلام منبعی در صنعت دفاعی روسیه، این کشور در حال توسعه ی هواپیمای جنگ الکترونیک جدیدی است که قابلیت خاموش کردن تجهیرات الکترونیکی ماهواره های آمریکایی را دارد.

منبع ناشناس مذکور گفت:

جنگنده ی مذکور به سامانه های جمینگ مجهز بوده، به عنوان جایگزین Il-22PP Porubshchik به کار گرفته خواهد شد، که هم اکنون مورد استفاده ی نیروی هوافضای ارتش روسیه است. این جنگ افزار جدید می تواند هر گونه هدف زمینی، هوایی و دریایی را به صورت الکتریکی سرکوب کند و ماهواره های دشمن را از کار بیندازد. در نتیجه امکان ارائه ی جهت یابی و ارتباطاتی زمینی سطح زمین توسط آنها از بین می رود.

منبع یاد شده توضیح داد، طراحی مفهمومی هواپیمای مذکور پایان یافته و در آینده ی نزدیک مراحل توسعه ی آن آغاز می گردد.

وی ادامه داد:

دستاورد مذکور Porubshchik 2 نام دارد؛ اما احتمالا با نامی دیگر به نیروی هوای فضای ارتش تحویل داده می شود. این محصول از یک طراحی بدنه ی کاملا جدید بهره می برد. احتمالا این توسعه بر پایه ی Tu-214 یا Il-76 صورت می گیرد.

منبع موجود در صنعت دفاعی یادآور شد هم اکنون 3 هواپیمای جنگ الکترونیک برپایه ی Il-22 در واحد هوافضای روسیه به کار گرفته می شود. مشکل اصلی در Porubshchik 1 خود بدنه ی آن است؛ زیرا هم اینک 10 عدد Il-22 وجود داشته و غیرقابل بازتولید است. چنین تعداد کمی پاسخگوی ارتش این کشور نخواهد بود.

جنگنده Il-22PP Porubshchik در اواخر دهه ی اول 2 هزار میلادی، براساس یک هواپیمای مسافربری به نام « Soviet Il-18»  ایجاد شد. این جنگ افزار می تواند سامانه های مدرن جنگ الکترونیک نصب شده روی هواپیماهای دشمن، سمانه های دفاع هوایی و وسایل نقلیه بی سرنشین را غیر فعال کند.

عده ای از کارشناسان غیر فعال کردن تجهیزات الکترونیکی ماهواره را چالشی متفاوت می دانند که نحوه ی مقابله ی روسیه با آن مشخص نیست. خاموش کردن ماهواره های نظامی چه معنایی می تواند داشته باشد؟ ممکن است این کار با جعل یک سیگنال از مرکز کنترل زمینی صورت گیرد؟ آیا جنگ افزار مذکور از طریق شلیک یک پرتوی لیزری این کار را انجام می دهد؟ به علاوه آیا روسیه تمایل دارد در خطر شروع یک جنگ اتمی با آمریکا قرار گیرد؟ زیرا دولت آمریکا در ژانویه 2018 پیشنهاد داد تا در پاسخ به حملات سایبری ممکن است از تجهیزات اتمی استفاده شود.

کارشناسان توضیح دادند جنگ افزار جدید روسیه با خاموش کردن ماهواره های آمریکایی، دلیلی موجه را برای آغاز جنگ اتمی به آمریکا بدهد و این مسئله بسیار نگران کننده است.

منبع: سایبربان

برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

بستن
بستن