اجتماعیامنیت سایبری

احتمال کمک روسیه به انتخاب ترامپ

به گزارش یک آی تی نیوز ؛ در ماه ژوئیه سال 2018، وزارت دادگستری ایالات متحده 12 افسر اطلاعات نظامی روس را متهم به هک کامپیوترهای دموکرات‌ها و انتشار محتوای آنها کرد؛ در این خصوص راد روزنشتاین (Rod J Rosenstein)، معاون دادستان کل آمریکا گفت:

تأثیر کار روسیه روی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016، موضوعی بسیار مهم است.

کاتلین هال جیمیسون (Kathleen Hall Jamieson)، استاد الیزابت پاکارد «Elizabeth Ware Packard» در دانشکده ارتباطات آننبرگ در دانشگاه پنسیلوانیا، مدیر مرکز سیاسی آننبرگ و نویسنده کتاب «جنگ سایبری : نحوه کمک هکرهای روسی به انتخاب رئیس جمهور» در این رابطه مقاله‌ای نوشته که بدین شرح است:

من مخالف هستم. در حالیکه این موضوع اینقدرها هم بزرگ نیست، هیچ کس نمی‌تواند دقیقاً مشخص کند که خرابکاران وابسته به کرملین نتایج آرایی را تغییر دادند که در آن ترامپ وارد کاخ سفید شده است.

انجام این کار شامل 2 مرحله می‌شود؛ مرحله اول نیازمند مستندسازی راه‌هایی است که در آنها سرقت سایبری روسیه از بیش از 150 هزار ایمیل و سند مؤثر روی بازیکنان کلیدی، تقویت و فروش راهبردهای انتخابی رقبای حزب اکثریت، قانونی کردن حملات مرکزی جمهوری‌خواهان و تغییر رسانه و موضوعات مناظره رخ دهند. مرحله دوم شامل پرسش درمورد نحوه مقایسه این تغییرات همگام با پیام‌ها و موضوعات رسانه با تغییراتی است که اثرات آنها در کمپین‌های گذشته ثبت شده‌اند.

پیش‌فرض من این است که اپراتورهای روسی به کمک محتوای هک شده – اول از طریق «Guccifer 2» و «DCLeaks» و سپس از طریق «WikiLeaks» – به گفته تیم گزارش‌دهی برنده جایزه « Pulitzer» در نیویورک تایمز، خبرنگاران و اهالی رسانه را به ابزار بالفعل اطلاعات روسیه تبدیل کردند. خبرنگاران به دنبال رسوایی‌های احتمالی در ماجرای محتوای هک شده روسی، اطلاعات مرتبط با مسکو را بدین صورت جلوه دادند:

  • آسیب به جمهوری‌خواهان
  • تحریک موضوعات رسانه با اخبار ضد کلینتون
  • بررسی مخفیانه اطلاعات هک شده دموکرات‌ها.

با توجه به تحقیقات آسوشیتد پرس، در همین زمان کمپین کلینتون با افشاسازی‌های ناگهانی شدیدا‌ً بی‌ثبات شد. در میان این اختلالات، دِبی واسرمن شالتز (Debbie Wasserman Schultz)، رئیس کمیته ملی دموکرات به دلیل شواهد ناشی از سوگیری برخی کارکنان این کمیته علیه سناتور برنی سندرز (Bernie Sanders)، رقیب کلینتون در طول دوره مقدماتی استعفا داد. علاوه بر این، پس از یک ایمیل دزدیده شده – که متن آن پیشنهاد کلینتون برای به اشتراک گذاری پرسش پیش‌بینی شده «Town Hall» با کمپین خودش در دوره مقدماتی بود – سی‌ان‌ان، دانا برزیل (Donna Brazile)، مفسر قدیمی خود و زن رنگین پوست معروف حزب دموکرات را اخراج کرد.

اتهامات ماه ژوئیه امسال از سوی رابرت مولر (Robert Mueller)، مشاوره ویژه کاخ سفید تأیید کرد که ویکی‌لیکس انتشار محتویات هک شده از کمیته ملی دموکرات برای جلوگیری از تلاش‌های کلینتون در تحکیم حمایت از رأی‌دهندگان به ساندرز را از قبل تعیین کرده است.

ترامپ روز 25 ژوئیه 2018 با اشاره به ایمیلی تحت عنوان «آدم نادرست نه» – که به دیدگاه آشکار ساندرز به عنوان یک خدانشناس به صورت عمیق اشاره داشت – در توییتر نوشت:

افراد کمیته ملی دموکرات در نوشتن نامه‌های واقعاً گنگ و حتی استفاده از مذهب علیه برنی، بسیار بد قضاوت می‌کنند.

در بخشی دیگر از توییتش آمده است :

زمزمه تعمیددهندگان جنوبی باعث می‌شود تا تفاوت بزرگی میان یک یهودی و بی‌دین احساس شود.

به گفته یوچی بنکلر (Yochai Benkler)، رابرت فاریس (Robert Faris) و هال رابرتز (Hal Roberts)، محققان وب، این توییت، یک قطعه دزدیده شده از ایمیل مشهور به اشتراک گذاشته شده از نامه‌های کمیته ملی دموکرات بوده است.

به همین ترتیب محتویات هک شده روسی با تغییر آراء پروتستان‌های سفیدپوست و کاتولیک‌های محافظه‌کار به عنوان توده اصلی رأی‌گیری در فیلادلفیا، دیترویت و میلواکی و طرفداری از ترامپ همراه شد. در تبادل ایمیل هک منتشر شده از سوی ویکی‌لیکس، جنیفر پالمری (Jennifer Palmieri)، مدیر ارتباطات کاتولیک کلینتون به نظر هر دو دسته مسیحیان پروتستان و کاتولیک‌های محافظه‌کار جمهوری‌خواه را تحقیر کرده بود. تیتر یکی از روزنامه‌های مسیحی پروتستان نوشته بود : «ایمیل‌ها نشان می‌دهند که معاون ارشد کلینتون مسیحیان و کاتولیک‌ها را مورد تمسخر قرار داده است.»
گروه محافظه‌کاران با نیم میلیون عضو به نام «CatholicVote» خواستار استعفای پالمری شد.

به همین ترتیب، محتوای هک شده به قانونی کردن 3 اتهام کلیدی از سوی ترامپ کمک کرد:

  • سوءاستفاده از انتخابات عمومی بوسیله دموکرات‌ها
  • عدم اعتماد به رسانه‌های اصلی به دلیل رقابت با کلینتون
  • پرسش آمادگی و سازگاری از سوی تیم انتخاباتی کلینتون برای ریاست جمهوری.

در اولین جلسه، با استفاده از محتوای منتشر شده بوسیله ویکی‌لیکس نسبت به ادعای عدم پیروزی کلینتون به صورت عادلانه در مرحله مقدماتی، نامزد حزب جمهوری‌خواه با این ایده که تنها راه عدم پیروزی او جعلی بودن انتخابات است، مخالفت کرد. به علاوه، ترامپ و متحدانش از افشاسازی در مورد برزیل برای تأکید بر ادعای استفاده از رسانه اصلی از سوی کلینتون استفاده کردند. همچنین، وی در آخرین مناظره خود در پاسخ به عدم صلاحیت مطرح شده از سوی کلینتون، با اشاره به ویکی‌لیکس گفت که جان پادستا (John Podesta)، رئیس کمپین کلینتون مطالب درست و وحشتناکی در مورد بانوی اول ایالت آرکانزاس مطرح کرده است.

هنگامی که به نظر می‌رسید نوار دسترسی هالیوود نامزدی ترامپ را دچار مشکل کند، استفاده رسانه از محتوای هک شده آن را بی اثر کرد. روز 7 اکتبر 2016، دو روز پیش از دومین مناظره انتخاباتی، اعترافاتی ناخوشایند و ضبط شده در میکروفون، متخصصان را درمورد اعتراف ترامپ به تجاوز جنسی شگفت‌زده کرد. همانطور که جمهوری‌خواهان بلند رتبه درمورد احتمال برگزیدن مایک پنس (Mike Pence) به عنوان معاون رئیس جمهور بحث می‌کردند، افشاسازی همراه با ترس در صحبت‌های باب وودوارد (Bob Woodward) در مورد انتشار هک روسیه در ویکی‌لیکس مسیر افکار عمومی را در رسانه تغییر داد. جابه‌جایی در فرآیند به دلیل بیانیه‌ای بود که یک روز زودتر از سوی دفتر مدیر اطلاعات ملی و وزارت امنیت داخلی پیرامون حضور روسیه در جریان هک حساب‌های حزب دموکرات منتشر شده بود.

ویکی‌لیکس و جولیان آسانژ (Julian Assange) با انتشار بخش‌هایی از سخنرانی هیلاری کلینتون در پشت درهای بسته، تمرکز رسانه را از تمایل ترامپ و دلایل خوشحالی روسیه از موفقیت او در انتخابات به بررسی آسیب‌پذیری‌های نامزدهای هر دو حزب تغییر دادند. بر این اساس، ترامپ و رودی جولیانی (Rudy Giuliani)، شهردار سابق نیویورک در مصاحبه‌ای پرنفوذ به بحث پرداختند و لاف‌زنی‌های ترامپ در مورد حقانیت شهرتش و سخنان کلینتون پشت درهای بسته هرکدام تنها نشان دهنده ضعف و نواقص این دو نامزد بود.

در روزهای بعد، خبرنگاران علاقه خود را به لاف‌زنی‌های ترامپ از دست دادند. درمقابل، تحقیق گوگل ترندز (Google Trends) تأیید کرد که افشاسازی‌های پیاپی از سوی ویکی‌لیکس توجهات بیشتری را به خود جلب کرده است. از 3 تا 20 اکتبر، یک دوره پس از اجرای ضعیف ترامپ و عملکرد قوی کلینتون در اولین مناظره و پیش از شروع بررسی سرور کلینتون از سوی جیمز کامی (James Comey)، رئیس اف‌بی‌آی در 28 اکتبر، نظرسنجی‌های آننبرگ کاهش قابل توجه ادراک از شایستگی کلینتون برای ریاست جمهوری را نشان می‌دهد. یک توضیح احتمالی، برنامه خبری است که با پوشش مطبوعاتی رسوایی ناشی از محتوای هک شده منتشر شده بوسیله ویکی‌لیکس همراه بود.

در همین ماه، مدیران در 2 جلسه عمومی انتخاباتی محتویات هک شده را به سؤالات تهاجمی علیه نامزدی کلینتون و همکاری او با حملات مداوم جمهوری‌خواهان تغییر دادند. در دومین جلسه مناظراتی در 9 اکتبر، افکار وزیرامورخارجه سابق آمریکا در جلسه‌ای پشت درهای بسته در شورای مسکن چند جانبه ملی بیان شدند. وی در این جلسه، به اقدامات آبراهام لینکلن به عنوان نماد نیاز به تعادل تلاش‌های عمومی و خصوصی موردنیاز برای موفقیت سیاسی اشاره کرد و گفت که استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)، کارگردان مشهور آمریکایی نیز لینکلن را در حال انجام این کار نشان می‌دهد:

شما فقط باید چگونگی بازگشت به کلمه «تعادل» و نحوه توازن تلاش‌های عمومی و خصوصی موردنیاز برای موفقیت سیاسی را درک کنید که موضوع بحث امروز نیست؛ [و سپس 120 کلمه در مورد لینکلن]. اما اگر همه تماشا کنند، متوجه گفتگوها و معاملات محرمانه و کمی عصبی شدن مردم برای گفتن حداقل‌ها می‌شوند. بنابراین، شما به هر دو موقعیت عمومی و خصوصی نیاز دارید.

مارتا راداتس (Martha Raddatz)، مدیر مناظره با اشاره به آخرین جمله بخش در برابر 66.5 میلیون بیننده پرسید:

آیا دورویی برای یک سیاستمدار قابل قبول است؟

کریس والاس (Chris Wallace)، یکی دیگر از مدیران مناظره درمقابل بیش از 71.6 میلیون تماشاگر تنها به یک قسمت از سخنان کلینتون اشاره کرد و گفت:

ما از ویکی‌لیکس آموختیم که شما این مطالب را خواهید گفت. و من نقل قول می‌کنم : «رویای من ایجاد یک بازار مشترک با بازرگانی و مرزهای باز است.» اگر روس‌ها مطالب هک شده دموکراتیک را با کمک ویکی‌لیکس منتشر نکرده‌اند، هیچ بحث انتخاباتی نمی‌توانست مشروعیت خود را از کلمات خصوصی کلینتون بگیرد.

برای ترامپ، مرزهای باز نشانه تجارت نامحدود و مهاجران و پناهندگان در حال جریان برای تخریب شهروندان بی‌گناه است. در طول مبارزات انتخاباتی، نامزد دموکرات ادعای ترامپ مبنی بر هرگونه حمایت از کلینتون را رد کرد. سخنان کلینتون در مجالس خصوصی و عمومی خیلی از هم دور نبودند. ادامه جمله‌ای که والاس تکه‌ای از آن را بیان کرده بود، بدین صورت است :

رویای من ایجاد یک بازار مشترک با بازرگانی و مرزهای باز گاهی در آینده با انرژی سبز و پایدار و توانمندسازی رشد و داشتن فرصت برای هر فردی در نیمکره است.

وقتی ترامپ این بیانیه را به مهاجرت ربط داد و کلینتون اصرار داشت که بیانیه بیشتر درمورد انرژی است، ترامپ وی را متهم به دروغگویی کرد.

مهم‌تر از همه، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که بینندگان هر یک از این دو بحث برای گزارش تفاوت میان احساسات عمومی و خصوصی کلینتون به عنوان یک ارزیابی استوار با پیش‌‎فرض استفاده ترامپ و مدیران از محتوای هک شده در دو برخورد تمایلی ندارند. این ادراکات منفی پس از بحث، نشان دهنده احتمال کاهش آرا به نفع نماینده حزب دموکرات است.

حالا بیش از همیشه روشن است که تحریک ویکی‌لیکس آسانژ با استخدام خبرنگاران آمریکایی، دزدی سایبری روسیه و انتشار ده‌ها هزار ایمیل و سند حزب دموکرات، باعث تقویت راهبرد انتخاباتی ترامپ و تضعیف کمپین کلینتون، مشروعیت بخشیدن به حملات مرکزی جمهوری‌خواهان و تغییر رسانه و موضوعات رسانه شدند.

در کمپین‌های گذشته، تغییرات کوچک‌تر نسبت به این مورد بیش از 78 هزار رأی را جابه‌جا کرد که در سال 2016 منجر به کالج انتخاباتی شد. به همین دلیل احتمال دارد که بدون مداخلات روسیه، دونالد جی ترامپ، نمی‌توانست به عنوان رئیس جمهور 45 ساله ایالات متحده انتخاب شود.

منبع
سایبربان
برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 3 =

بستن
بستن