اجتماعیامنیت سایبریهک

عملیات سایبری و روانی آمریکا پیش از برگزاری انتخابات

به گزارش یک آی تی نیوز ؛ ایالات متحده برای حمایت و حفاظت از انتخابات میان دوره ای خود، چندین عملیات سایبری علیه روسیه طراحی کرده است.

در انتخابات پیشین ایالات متحده، انگشت اتهام، به سوی کشورهای مختلف گرفته شد اما در این میان، روسیه بیشتر از همه، هدف اتهامات سایبری قرار گرفت.

نیویورک تایمز طی گزارشی اعلام کرد که مقامات آمریکا پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای با ارسال پیام هایی به صورت مستقیم، مقامات کشور روسیه را هدف قرار دادند. آنها این نکته را پیشاپیش متذکر شدند که روس ها قصد دارند با ارسال اطلاعات نادرست و تفرقه برانگیز، فضای انتخاباتی آمریکا را به شایعات نادرست آلوده کنند که البته این موضع‌گیری فرار رو به جلو است.

روزنامه نیویورک تایمز اقدام صورت گرفته توسط فرماندهی سایبری ایالات متحده را محافظت از انتخابات اعلام کرد.

 به گزارش این خبرگزاری، دولت آمریکا فرد یا گروه خاصی را به طور مستقیم مورد خطاب و تهدید قرار نداده است. اما آنها در نظر دارند با یادآوری تحریم ها علیه ماموران عملیاتی روسی و صدور احکام جلب برای آنان از سوی دادستانی کل آمریکا، تلنگری به هکرهای روس بزنند تا در صورت برنامه ریزی برای حمله سایبری آنها را اندکی به فکر وادار کنند که شناسایی آنها توسط مراکز اطلاعاتی ایالات متحده غیرممکن نیست.

دستگاه های اطلاعاتی ایالات متحده در تحقیقات خود به این نتیجه دست یافته اند که گروه های هکری وابسته به ریاست جمهوری روسیه در سال ۲۰۱۶ به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمله سایبری کرده و از روش های مختلف برای مداخله در این انتخابات بهره بردند. همچنین از دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا حمایت و پشتیبانی کردند.

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که دونالد ترامپ هر نوع همکاری ستاد انتخابی خود با روسیه را رد کرده است، اما شواهد گواه نکات دیگری هستند. از طرفی مسکو نیز این اتهام را بارها رد کرده است، در حالی که دستگاه های اطلاعاتی آمریکا با صراحت معتقدند که روسیه هنوز هم تهدیدی برای انتخابات این کشور است.

روز جمعه 19 اکتبر 2018، دولت آمریکا یک زن روسی ۴۴ ساله را به تلاش در مداخله در انتخابات ماه نوامبر متهم کرد و وی را دستگیر نمود. النا الکسیونا خوسیاینووا (Elena Alekseevna Khusyaynova)، نخستین کسی است که به تلاش برای مداخله در انتخابات ماه آینده آمریکا متهم شده است. یکی از اتهامات وی این بوده که در تامین مالی برنامه مورد حمایت کرملین در پیشبرد «جنگ اطلاعاتی» علیه آمریکا و اخلال در روند برگزاری انتخابات این کشور نقش کلیدی داشته است.

پیش از این، از سوی دادستانی کل فدرال آمریکا برای چندین نفر از شهروندان و نهادهای روسی و از جمله ۱۲ مامور اطلاعاتی این کشور به اتهام مداخله در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ حکم جلب صادر شده است.

کارشناسان نیویورک تایمز اظهارکردند که هرچند اقدامات ایالات متحده تا حدودی می تواند برای روسیه دست و پا گیر شود و مداخله در انتخابات این کشور را کاهش دهد اما موارد دیگری مانند اختلال در شبکه های برق آمریکا و اهداف استراتژیک این کشور در جای خود باقی است. به عبارتی دیگر باید سازوکاری وجود داشته باشد تا به صورت کامل جلوی این تهاجمات گرفته شود.

برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 2 =

بستن
بستن