امنیت سایبریتکنولوژیهک

نسل جدیدی از ویروس‌ استاکس‌ نت در ایران کشف شد

به گزارش یک آی تی ؛ رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه تهدید نظامی در انتهای لیست دشمن است، گفت: نسل جدیدی از ویروس‌ استاکس‌نت را کشف کردیم.

به گزارش یک آی تی ؛ سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل عصر امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز تأسیس این سازمان، اظهار داشت:

مأموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل شامل دیده بانی تشخیص و هشدار نسبت به تهدیدات در جهت کاهش آسب پذیری زیرساختهای کشور در برابر تهدیدات و همچنین مصون سازی و ایجاد آمادگی های ملی در برابر تهدیدات است. 

وی افزود:

سازمان پدافند غیرعامل یک سازمان حاکمیتی است برای ایجاد هماهنگی بین بخشهای دولتی خصوصی و نظامی کشور است تا بتواند الگوی تاب آوری در برابر تهدیدات را احصا و اجرا کند. 

سردار جلالی عملیات روانی با استفاده از ابزار رسانه را یکی از مهمترین تهدیدات برشمرد و خاطرنشان کرد: در این حوزه لایه دوم تهدیدات تهدید شناختی و از جنس محتواست تا روی ذهن مخاطب اثر بگذارد و لایه سوم هم تهدیدات اقتصادی است که بستر سایر تهدیدات است. امروز 70 درصد عملیات شناختی دشمن برحوزه اقتصادی متمرکز شده تا مخاطب را به اهداف مورد نظر هدایت کند. انتهای این طیف تهدیدات نیز اقدامات امنیتی، آشوب و براندازی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد:

ما طرحی به مجلس ارائه کردیم تا طی آن سازمان پدافند غیرعامل در 5 شورای عالی کشور عضو شود که براساس آن و با تصویب مجلس و شورای نگهبان سازمان پدافند غیرعامل به عضویت شورای عالی شهرسازی، امنیت زیستی، ترافیک و علم و فناوری درآمد و عضویت ما در شورای عالی فضای مجازی منوط به اذن رهبر انقلاب دانسته شد که اخیرا ایشان با عضویت سازمان در این شورا هم موافقت کردند. 

سردار جلالی با اشاره به دستاوردهای اخیر سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت:

با همکاری وزارتخانه‌های نفت و نیرو و بخش سایبری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و شرکتهای دانش بنیان توانسته ایم اولین مرکز رزرو ملی انتقال گاز در کشور را در اصفهان به صورت آزمایشی بهره برداری کنیم که به صورت قطعی در هفته پدافند غیرعامل افتتاح خواهد شد. همچنین 5 دستگاه بومی برای حفاظت از مراکز هسته‌ای و پتروشیمی نیز طراحی و تولید کرده‌ایم. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به رزمایش‌های پدافند غیرعامل گفت:

رزمایش کنترل سیگنال رسانی صداوسیما با فرض قطع سیگنال ماهواره‌ای را اجرا خواهیم کرد تا توان زیرساخت‌های زمینی برای سیگنال رسانی در شرایط بحران را ارزیابی کنیم. 

سردار جلالی با اشاره به تدوین طرحی از سوی مرکز پژوهشهای مجلس برای ساماندهی شبکه‌های اجتماعی مطرح کرد:

ما در این طرح پیشنهاد شده تا هیئتی برای نظارت بر شبکه‌های اجتماعی کشور تشکیل شود که ما نیز عضو آن هستیم اما اصل ارائه این پیشنهاد متعلق به ما نبوده است. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به تحولات پیش آمده در شبکه‌های اجتماعی گفت:

این شبکه‌ها دیگر یک پیام رسان صرف نیستند و در آنها مبادلات بانکی و حتی اشتغال هم ایجاد شده است. ما هیچ وقت نمی‌پذیریم که برای نظام پولی و اشتغال ما در جایی تصمیم گیری شود که سازوکار آن در داخل کشور نیست و ما نقض حاکمیت ملی را نمی‌پذیریم. شورای عالی فضای مجازی و سازمان پدافند غیرعامل در این حوزه نگاه واحدی دارند که باید حاکمیت ملی در شبکه‌های اجتماعی شکل بگیرد.  

سردار جلالی در پایان خاطرنشان کرد:

اگر جنگی صورت بگیرد مسئولیت راهبری دستگاه‌های اجرایی با ماست که مرکز فرماندهی و کنترلی برای این موضوع ایجاد کرده‌ایم. اخیرا هم نسل جدیدی از ویروس استاکس نت را که به صورت چند تکه بود و به صورت غیرفعال قصد ورود به سامانه‌های ما را داشت کشف کردیم. 

برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − پنج =

بستن
بستن