گوشی همراههوشمند

توزیع گوشی‌های توقیفی گمرک در بازار از هفته آینده / آیا کاهش قیمت در راه است؟

به گزارش یک آی تی نیوز ؛ با افزایش نرخ ارز دولت تصمیم گرفت تا به واردکنندگان رسمی تلفن همراه ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی اختصاص بدهد. پس از چند هفته عرضه گوشی در بازار مشخص شد این واردکنندگان گوشی‌ها را با قیمت ارز آزاد عرضه کرده‌اند و به همین دلیل صدهاهزار تلفن همراه در گمرک توقیف شدند. حالا ابراهیم درستی رئیس اتحادیه صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی قول داده گوشی‌های توقیفی از هفته آینده وارد بازار شوند.

با وجود این‌که ماه‌ها عرضه این گوشی‌ها به طول انجامیده و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز از رایزنی با مسئولان قضایی برای ترخیص گوشی‌ها و بازگشت تعادل به بازار تلفن همراه خبر داده اما این اتفاق تا امروز نیفتاده است. با این‌حال درستی از رایزنی با مقام‌های قضایی برای آزادسازی این گوشی‌ها از همین هفته خبر داده است:

قرار است از هفته آینده این‌گوشی‌ها وارد بازار شوند تا نیاز بازار برطرف شود. این گوشی‌های تلفن همراه از طریق فروشگا‌های معتبر دارای مجوز صنفی توزیع خواهند شد.

درستی اعتقاد دارد تعلق گرفتن ارز نیمایی به واردکنندگان گوشی می‌تواند وضعیت بازار تلفن همراه را سامان داده و قیمت‌ها را کاهش دهد. این درحالیست که هنوز مشخص نیست قیمت‌گذاری گوشی‌ها توقیفی وارد شده با ارز دولتی چگونه خواهد بود. همچنین از آن‌جا که بازار ایران سالانه به حدود ۲ میلیون دستگاه تلفن همراه نو نیاز دارد مشخص نیست این ۱۲۰ هزار گوشی توقیفی تا چه حد می‌تواند در تعادل بازار موثر باشد.

با دستگیر شدن واردکنندگان گوشی از یک‌سو و اجرای طرح رجیستری و بسته شدن دست قاچاقچیان از سوی دیگر بازار تلفن همراه راکد شده و باعث افزایش قیمتی حتی بیشتر از افزایش نرخ ارز در این بازار شده است.

منبع
فارنت
برچسب ها

علی محمدی

علاقمند به فناوری های نوین و فضای مجازی

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهارده =

بستن
بستن